Slow Müzik Özellikleri 

Slow müzik nedir sorusunun cevabı öznel ve yoruma açıktır. Çünkü bu müzik türü ile ilgili birçok görüş vardır. Slow müzik, diğer müzik türleri ile çok ortak noktaya sahiptir ve yaşamın hızını yavaşlatmaya ve başkalarıyla daha anlamlı bir şekilde bağlantı kurmaya yönelik kültürel bir değişimi tamamen destekler ve savunur. Slow müzik yapan sanatçılar, genel olarak modern yaşam üzerine düşündürür. Bu müzik türü aynı zamanda balad olarak da adlandırılabilir. Baladlar, şiirin müzikal bir versiyonudur. Bu müzik türü bir efsane, önemli bir olay veya aşk ya da sevgiyle ilgili bir şiir olabilir. Eski zamanlarda baladlar müzikten çok şiiri andırmaktaydı ancak zamanla ritimler ve müzik aletleri ortaya çıkmıştır. Bugün baladlardan bahsederken, akla pop müzikle karıştırılmış bir tür slow müzik gelir. Aslında bu tanım sadece slow müzik için de kullanılır. 

Slow Müzik Tarihi

Slow müzik tarihi balad ile aynı sayılır. Balad fikri ve formatı 13. yüzyıla kadar uzanır. Baladlar, Ortaçağ İskoç dans şarkılarıyla ortaya çıkmıştır. Ayrıca Almanların ve İskandinavların hikaye anlatımı geleneğini de takip etmişlerdir. Bundan sonra Avrupalı yerleşimciler Amerika'ya gelmeye başlamıştır. Yanlarında bu anlatı şarkı formunu getirmişlerdir. Bu süre zarfında söylenen şarkılar, anavatanlarının ve geride bıraktıkları ailelerin hikayelerinden oluşmaktaydı. Ardından yeni yerleşimciler yeni baladlar bestelemeye başlamıştır. Bu açıdan slow müzik ve şarkı geleneği de yıllar içinde değişmiştir. Günümüzde ise pop müziğin bir alt türü olarak slow müzik karşınıza çıkar.

Slow Müzik Neden Bu Kadar Popüler?

İnsanlar ne zaman kendini mutsuz hissetse slow müzik dinlemeyi tercih eder. Bu açıdan slow müzik sanatçıları sıklıkla tercih edilir. Özellikle bu zamanlarda insanlar kendilerini motive eden şarkıları dinlemekten kaçınırlar. Bunun nedenini araştırmak için yapılan bir araştırmada ise, bazı insanların hüzünlü bir şarkıdan kaynaklanan duygusal yolculuktan hoşlandığını, bazılarının ise duygularıyla başa çıkmak ve durumu anlamak için kullandığı bulunmuştur. Slow müzik, hüzünlü anlarda duygularınızı ifade etmede çok etkilidir. Ancak bunun ne kadar etkili olduğu kişinin empatisine bağlıdır. Empati, duygularınız üzerindeki etkiyi değiştirebilir.