Rock Müzik Nedir? Rock Müziği Tarihi 

Rock müzik, 1950'lerde Amerika Birleşik Devletleri'nde ‘Rock and Roll’ olarak doğmuştur. 1960'lardan itibaren çeşitli tarzlara dönüşen bu müzik türünün, farklı müzik tarzlarından ilham aldığına inanılmaktadır. Elektro gitar, bas gitar ve davul gibi müzik aletleri rock müziğin kalbinde yer alır. Ayrıca pek çok konu, rock müzikle ele alınabilir. Bu temalar içinde hem aşk hem de politik durumlar vardır. Bu nedenle rock müzik, bütün müzik türleri içinde toplumsal sorunları ele alan bir konuma sahiptir. 

Rock Müziği Türleri

Popüler rock gruplarının giderek gelişip şekillenmesiyle rock müzik türleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri olan Hard Rock, diğer rock türlerine göre daha sert olmasıyla bilinir. Alternatif Rock, ise hard rock türüne karşı ortaya çıkmıştır. R.E.M. grubu bu türün en önemli temsilcilerinden biridir. Progressive Rock, deneysel yapısıyla bilinir. Bu müzik tarzında her grup müziğine benzersiz bir isim verir. Son olarak Punk rock müziğinin özelliklerinden biri de müzikte gösterilen zıt tavırların giyim ve davranışlarda da ortaya çıkmasıdır.

Dünyada Rock Müziğin Tarihi

Rock müziğin yapım sürecine bakıldığında birçok müzik türünün etkileşimi ve gelişmesi sonucu ortaya çıktığı söylenebilir. Rock müzik temelde Rock and Roll'dan evrimleşmiştir. Ancak Rock and Roll, birçok türün birleşiminden doğan yeni bir terimdir. Bu nedenle rock müziğine dayalı birden fazla müzik tarzının olduğu söylenebilir. Rock'n'roll, Afrika kökenli Amerikalılar arasında popüler olan ritim ve blues türleri dışında country müzik gibi türlerden etkilenir. 1940'ların sonlarında bir isim olarak kullanılırken, 1950'lerde Elvis Presley, Chuck Berry ve Buddy Holly gibi isimlerle tanınmıştır. Buddy Holly'nin ölümü, Elvis Presley'in işe alınması ve Chuck Berry'nin tutuklanması, 1950'lerin sonlarında rock'n'roll dönemini sonlandırmıştır. Bunun ardından ise dünyada Rock müziği tarihi başlamıştır.

Türkiye’de Rock Müziğin Tarihi

Rock ve akorları müzik Türkiye'de 1960'ların başında başladı ve sonlara doğru patlama yapmıştır. Rock müziğin o dönemde dünyaya hakim olmaya başlayan geleneksel Türk halk müziğinin ezgisiyle birleştirilmesiyle ortaya çıkan Türk rock müziğine bu özelliğinden dolayı Anadolu Rock müziği denilmektedir. Bu müzik türünü en iyi temsil eden kişiler Barış Manço, Moğollar, Fikret Kıılok ve Cem Karaca gibi isimlerdir. Türk rock müziğinin tarihsel gelişimine çeşitli akımlardan etkilenerek bakıldığında, klasik Anadolu rock türünün dışında zamanla müzik grupları ortaya çıkmıştır