Pop Müziğin Özellikleri 

Pop müziğin birçok özelliği vardır. Bu açıdan pop müzik, geleneksel veya yerel müzik kültüründen etkilenmez. Pop müzik tüm dünyada bir hit olmak için yapılmıştır. Tekrarlanan kafiyeli kelimeler ve yüksek ritimler yaygın olarak kullanılmaktadır. Böylece pop şarkıları popüler ve akılda kalıcı olur. Pop müzik türünde herkesin kendine göre bir şeyler bulabilmesi için aşk, intikam, zafer gibi duygusal ağırlıklı kısımlar vardır. Ayrıca pop müzik özellikleri arasında bir şarkının zor melodileri yerine basit, kısa ve kolay cümleler seçebilme özelliği bulunmaktadır.

Dünyada Pop Müzik Tarihi

Pop müzik, dünyada en çok dinlenen müzik türlerinden biridir. Uzun zamandır pop müzikle tanınan hit sanatçılar günümüzde oldukça sık bir şekilde karşınıza çıkar. Pop müzik kültürü, kitleleri etkilemek amacıyla günümüzde en çok dinlenen müzik türlerinden biri halindedir. Bu müzik türü, çok sayıda insanı etkisi altına almak amacıyla popüler kültüre hizmet eden bir müzik türü olarak bilinir. Pop müziğin anlamının İngilizce ‘pop’ kelimesiyle ilişkili olduğu bilinmektedir. Aniden meydana gelme anlamına gelen pop kelimesi, pop müziğin aniden ortaya çıkabilecek şarkıları içerdiğini belirtir. 20. yüzyılın ilk çeyreği, pop müziğin yaratıldığı dönem olarak sunulmaktadır. O dönemde Sanayi Devrimi'nden sonra yoğun bir sanayileşme yaşanmıştır. Bu sanayileşme ile birlikte fabrikanın seri üretim şeklinde çalışmaya başladığı ortaya çıkmıştır. Bu süre zarfında çok çeşitli pikap ve plaklar üretilmiştir. Bu pikaplar ve plaklar, müzik türünün geniş bir kitleye hitap etmesinin nedeni olduğunu kanıtlamıştır.

Türkiye’de Pop Müzik

Pop müzik aslında bir Amerikan tarzı şarkı söyleme, yazma ve düzenlemedir. Bu müzik türü, özellikle 1930'larda ‘klasik pop’ olarak tanımlanır. Takip eden yıllarda, 1960'ların sonlarına kadar pop ve rock terimleri sıklıkla birbiriyle karıştırılmıştır. Ancak sonraki yıllarda bu iki müzik türü birbirinden ayrılmıştır. Pop müziğin ilk çıkışının ardından tüm dünyaya yayılmış ve geniş kitlelerce duyulmuştur. Bu müzik türü Türkiye'ye ise 1970'lerde gelmiştir. Türk aranjmanları daha önce Batı'da bilinmekteydi ancak 1980'lerde Türk pop müziği gelişmiştir. Pop müziğin Türkiye'deki en parlak dönemi ise 1975 ile 1985 yılları arasındadır.