Jazz Parça Akorları

SanatçıŞarkıHitsOrjinal Akor
1Ayten Alpman Ben Varım1 hitsDm
2Fatih Erkoç Ellerim Bomboş1 hitsDm
3Fatih Erkoç Vefasız1 hitsF#m

Jazz Müziği ile İlgili Temel Bilgiler 

19. yüzyılın sonlarına doğru jazz müziği Amerika Birleşik Devletleri'nin güney eyaletlerinde doğmuş, kendi kendine yeten caz müziği haline gelmiş ve yeterli bir sanatsal kimliğe kavuşmuştur. Caz müziği, Avrupalı ​​bestecileri etkilemesi ve ilkel halk müziğinin sanat müziğine dönüşmesi gibi hiçbir önceliği olmayan ve dünyanın başka hiçbir yerinde yaşanmamış olayların sembolü olması açısından da incelenmektedir. Bu müzik türünün doğduğu yer ise New Orleans’dır. Ayrıca trompetçi Buddy Bolden, bir New Orleans caz oyununu ve hem melodi hem de armoni düzenlemesini tamamlayan ilk müzikseverlerden biri olarak bilinmektedir. 

Jazz Müziği Tarihi

Jazz'ın ABD'nin Louisiana eyaletinin en işlek liman şehirlerinden biri olan New Orleans'ta doğduğu bilinmektedir. Çoklu ritim, Vickers, swing ve doğaçlama gibi müzik tekniklerini tam olarak kullanan özel bir türdür. Trompet, trombon, piyano, kontrbas, saksafon ve gitar gibi müzik aletleri caz müziğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca akordeon, keman ve mandolin enstrümanları da çalınabilir. Cazın ilk çıkışı ise, Amerika Birleşik Devletleri'nde tarlalarda ve demiryollarında çalışan Afrikalı işçilerin işlerinden bıkmamaları için söyledikleri bir şarkı ile başlamıştır. Aşırı zor koşullarda çalışan Afrikalı köleler isyanlarını dile getirdiği ve bu tür müzikle motive oldukları tahmin edilmektedir. Bu sayede caz müzik, dünyanın çok sayıda ülkesinde sevilmeye başlanmıştır.

Jazz Müziğin Özellikleri

Caz müziği, kendine has özellikleri nedeniyle klasik müzik türünden ayrılır. Bir şarkıda doğaçlama yapan usta bir caz sanatçısının katılımı da caz müziğine asi bir nitelik kazandırır. Caz müziği, sürekli kendini güncelleyen ve kendi içinde sürekli yeni trendler yaratan popüler müzik türlerinden biridir. Caz müziğinde enstrümanın yanı sıra solistin sesi de ön plana çıkmaktadır. Caz müziği özellikleri arasında, her müzisyenin aynı anda çalması ve enstrümanı diğer müzisyenlerden daha yüksek ses çıkarmaya çalışması da yer alır. Modern cazda müzisyenler, oyun birbirinden bağımsız olarak sahnede kalır. Sahnede, birbiriyle uyum içinde olma konusunda endişelenmesine gerek yoktur. İsyan müziği olarak adlandırılan caz türü, çevik melodisi, heyecan verici altyapısı ve ruha hitap eden coşkulu tarzıyla aynı zamanda romantizmin ve aşkın sembolü olarak kabul edilir.